PiastDent
+48 512 512 839 Zadzwoń i umów się na wizytę
tomografia komputerowa sulechów

Tomografia komputerowa zębów

Dokładność do 0,1 mm w trójwymiarze. Badanie obrazowe dla stomatologii wykonujemy za pomocą tomografu wiązki stożkowej CBCT z opcją 3D. Zastosowana technika w postaci wiązki stożkowej umożliwia precyzyjną diagnostykę wszystkich struktur anatomicznych twarzoczaszki (nerwy, naczynia krwionośne, korzenie zębów, położenie zatok obocznych nosa i in.) w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania. Dzięki temu dawka promieniowania jest mniejsza niż w przypadku konwencjonalnej TK, przy większej rozdzielczości oraz dobrym jednoczesnym obrazowaniu tkanek miękkich i kości.

W tomografii stożkowej możliwe jest obrazowanie w polach o czterech różnych wielkościach: 5x5, 8x5, 8x8. Właściwy dobór pola daje optymalny obraz diagnostyczny, odpowiedni dla planowanej procedury stomatologicznej. Nie bez znaczenia jest przy tym kolejne obniżenie dawki promieniowania. Badanie również pozwala na dokładną ocenę zaawansowania procesów patologicznych takich jak nowotwory, rozrosty nienowotworowe, procesy zapalne i inne, które mogłyby być przeciwwskazaniem do planowanego zabiegu.

Badanie wykorzystywane jest przede wszystkim w:

 • chirurgii twarzowo-czaszkowej i stomatologicznej
 • ortodoncji
 • endodoncji
 • periodontologii
 • implantologii
 • diagnozowaniu stawu skroniowo-żuchwowego
 • laryngologii w diagnostyce zatok obocznych nosa, przegrody nosowej, nozdrzy

Tomografia komputerowa zatok

Tomografia komputerowa jest metodą obrazową oceniającą morfologię tkanek. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, krótkie (trwa ok.10-15 sekund). Obecnie, nowoczesne aparaty tomograficzne używają bardzo niskich dawek promieniowania, a co za tym idzie, są bardzo bezpieczne. Pamiętaj, że wczesne wykrycie i trafna ocena stopnia zaawansowania choroby niejednokrotnie decydują o skuteczności leczenia.

Tomografia komputerowa zatok zajmuje ważne miejsce w diagnostyce laryngologicznej. Dzięki ogromnym zaletom obrazu 3D i możliwości przeglądania dowolnych przekrojów pod dowolnym kątem tomografia komputerowa zatok jest najlepszym narzędziem służącym postawieniu trafnej diagnozy, a co za tym idzie — zastosowaniu skutecznego leczenia.

Tomografia komputerowa stawu skroniowo-żuchwowego

Trójwymiarowa wizualizacja stawu skroniowo-żuchwowego. Badanie te wykonywane jest w różnych para funkcjach oraz schorzeniach w celu ustalenia prawidłowości lub nieprawidłowości w obrębie stawu. Objawy zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego:

 • trzaski, trzeszczenie
 • zbaczanie żuchwy
 • bóle mięśni odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie ust
 • bóle głowy i karku
 • trudności w otwieraniu ust,
 • ból podczas żucia twardych pokarmów
 • dolegliwości bólowe w okolicy ucha
 • łzawienie lub dolegliwości bólowe w okolicy kąta wewnętrznego oka

Pantomograf zdjęcie panoramiczne

Jest to zdjęcie przeglądowe przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów, zawiązków zębów oraz struktur je otaczających takich jak kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe i częściowo zatoki szczękowe, jest również pomocne w ocenie wad rozwojowych, urazach i nowotworach. Za pomocą pantomogramu można wykryć wiele nieprawidłowości jak np. próchnica, zmiany okołowierzchołkowe, zęby zatrzymane, dodatkowe i nadliczbowe, zęby po nieprawidłowym leczeniu kanałowym. Ze względu jednak na ogólny obraz czasami wymagane jest wykonanie dodatkowo dokładniejszego zdjęcia zębowego podejrzanej okolicy. Pantomogram daje również pogląd na stan kośćca w przypadku planowania zabiegu wszczepiania implantów zębowych. Pantomogram powinien być wykonywany okresowo w celu kontroli stanu wyżej wymienionych elementów narządu żucia a szczególnie w profilaktyce próchnicy, okres ten jest uzależniony indywidualnie od stanu zdrowia, wieku, podatności tkanek na próchnicę, ryzyka chorób i jakichkolwiek oznak chorobowych. Panoramiczne zdjęcia szczęki i żuchwy wykonywane są w technologii MAGIC-PAN, która charakteryzuje się tym, że w czasie jednego obrotu aparat zbiera dane z 13 warstw, a następnie oprogramowanie wybiera optymalny rodzaj prezentacji badania.

RTG jednego zęba

Zdjęcia rentgenowskie pojedynczego zęba wykonywane przed i po zabiegu za pomocą cyfrowego aparatu RTG. Radiografia cyfrowa (DR) – metoda alternatywna dla tradycyjnych (analogowych) zdjęć rentgenowskich umożliwiająca uzyskanie zapisu zdjęcia w formie cyfrowej. Metoda ta nie wymaga dużych dawek promieniowania, jakie występują w radiografii konwencjonalne. Nastąpiło zmniejszenie czasu ekspozycji do 0,02 s (zmniejszenie 10-50 krotne). Zaletą zdjęć punktowych jest natychmiastowe uzyskanie zdjęcia w formie cyfrowej. W gabinetach PiastDent korzystamy z aparatów RTG KODAK 2200 i RVG 6100.

Zdjęcie zatok

W naszym gabinecie możliwe jest także wykonanie zdjęcia zatok.