PiastDent
+48 512 512 839 Zadzwoń i umów się na wizytę
Zabieg toksyną botulinową sulechów

Wskazania

 • Zmarszczek poprzecznych czoła
 • Zmarszczek pionowych między brwiami "lwie zmarszczki"
 • Zmarszcek wokół oczu "kurze łapki"
 • Zmarszczek wokół ust "zmarszczki palacza"
 • Uniesienia opadających kącików ust
 • Uniesienia powiek
 • Zniewolenia "brody czarownicy"
 • Leczenia nadpotliwości

W celu wygładzenia zmarszczek mimicznych, przywrócenia twarzy młodości i świeżości stosujemy preparat Botox. Jest to nazwa handlowa oczyszczonej postaci toksyny botulinowej typu A, produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum.

Toksyna botulinowa

Leczenie preparatem Botox jest metodą, która likwiduje problemy wywołane przez kurczenie mięśni. Botox powoduje rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i działa jedynie w obrębie mięśni do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W rezultacie wyraz twarzy nie zmienia się, nie ma efektu "zamrożenia" mimiki twarzy, natomiast wygładzają się zmarszczki. Botox można stosować u młodych osób jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli działanie w momencie gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Tylko tak można opóźnić ich powstanie. Dotyczy to zwłaszcza osób z żywą, silną mimiką. To obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa.

W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym (np. Restylane, Esthelis, Surgiderm, itp. ). Może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy.

Zabieg

Polega na precyzyjnej iniekcji toksyny botulinowej wykonanej przez wyspecjalizowanego LEKARZA bardzo cienką igłą w okolice twarzy, gdzie występują zmarszczki. Zabieg jest wykonywany ze znieczuleniem. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu jednorazowej strzykawki wyposażonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie podaje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji ) zajmuje to około 10-20 minut. Ból zwiazany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Ze względu na komfort pacjenta stosuje się znieczulenie kremem (np. EMLA ) na około 20 min przed zabiegiem.

Postępowanie po zabiegu

 • W ciągu 4 godz. po zabiegu nie wolno pochylać głowy do dołu (np. przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu
 • Unikać masażu w miejscu wstrzyknięć
 • W ciągu 0,5-1 godz. ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia

Efekty

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-14 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. W przypadku odstąpienia od powtórzeń zabiegu pacjent odnosi korzyść nawet z pojedynczej sesji. Twarz już po jednokrotnym zabiegu - czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botuliny, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za "kurze łapki" skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania toksyny botulinowej i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku. Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.

Przeciwwskazania bezwzględne

 • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona ),
 • Nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie ),
 • Stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
 • Aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp. ),
 • Aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina ),
 • D-penicylamina (Cuprenil ),
 • Cyklosporyna,
 • Linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna,
 • miejscowe infekcje skóry,
 • ciąża, okres laktacji.

Przeciwwskazania względne

 • Zaburzenia krzepnięcia,
 • Stosowanie leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryna lub inne preparaty kwasu acetylosalicylowego)

Powikłania

Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu tzw. linii smutku powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, ponieważ zapewnia zrelaksowany i wypoczęty wygląd oraz pogodny wyraz twarzy, co w biznesie jest nie do przecenienia.

Powtarzanie zabiegów

Zabiegi można powtarzać co 6 - 8 miesięcy, nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają, a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu.

Zgodnie z najnowszą wiedzą i zaleceniami polecamy łączenie zabiegu Dysport z mezoterapią kwasem hialuronowym (Surgilift, Restylane Vital, Mesolift ). Zabiegi te doskonale się uzupełniają, co pozwala na uniknięcie niekorzystnych działań Dysport takich jak np: wysuszanie skóry, szczególnie w okolicy oczu.